QUESTION IMAGE
Question
- explain how increasing the amplitude of a wave affects the energy it carries.
- if a wave has a wavelength of 200 nm and a frequency of 5 ghz, what is its speed? show your work.
the speed of the wave is 100m/s
Step1: Convert units
Convert wavelength from \(200\ nm\) to \(m\): \(200\ nm = 200\times10^{-9}\ m\). Convert frequency from \(5\ GHz\) to \(Hz\): \(5\ GHz=5\times 10^{9}\ Hz\).
Step2: Use wave - speed formula
The formula for wave speed is \(v = f\lambda\), where \(v\) is speed, \(f\) is frequency, and \(\lambda\) is wavelength. Substitute \(f = 5\times 10^{9}\ Hz\) and \(\lambda=200\times 10^{-9}\ m\) into the formula: \(v=(5\times 10^{9})\times(200\times 10^{-9})\).
Step3: Calculate
$$
LATEXBLOCK0
$$
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
The speed of the wave is \(1000\ m/s\).