QUESTION IMAGE
Question
an engineer uses a linear model to calculate the amount of water in a reservoir based on the number of hours the reservoir drains. identify the rate the water is draining from the reservoir. enter your answer. the reservoir drains? gallons per hour. hours water remaining (gal) 4 15362 7 9254
Step1: Calculate change in water
The change in water is $15362 - 9254=6108$ gallons.
Step2: Calculate change in hours
The change in hours is $7 - 4 = 3$ hours.
Step3: Find rate of drainage
The rate of drainage is $\frac{6108}{3}=2036$ gallons per hour.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
2036