QUESTION IMAGE
Question
doctor orders 200ml of 0.9% ns to infuse in over 45 min. how many ml per hour should the iv pump be programmed for? round your answer to the whole number. answer: check
Step1: Convert minutes to hours
Since \(1\) hour \( = 60\) minutes, then \(45\) minutes \(=\frac{45}{60}=\frac{3}{4}=0.75\) hours.
Step2: Calculate the infusion rate
The formula for the infusion rate (ml/hour) is \(Rate=\frac{Volume}{Time}\).
Given \(Volume = 200\) ml and \(Time=0.75\) hours.
So \(Rate=\frac{200}{0.75}=\frac{200\times4}{3}=\frac{800}{3}\approx267\) ml/hour.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
\(267\)