Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

a container of honey has a volume of 2.250 liters and a mass of 3.150 k…

Question

a container of honey has a volume of 2.250 liters and a mass of 3.150 kilograms. what is the density of honey?
1.4 g/ml
0.0014 g/ml
7.1 g/ml
0.71 g/ml

Explanation:

Step1: Convert units

1 liter = 1000 mL, so 2.250 liters = 2.250×1000 = 2250 mL. 1 kilogram = 1000 g, so 3.150 kilograms = 3.150×1000 = 3150 g.

Step2: Use density formula

The density formula is $
ho=\frac{m}{V}$, where $
ho$ is density, $m$ is mass and $V$ is volume. Substitute $m = 3150$ g and $V=2250$ mL into the formula: $
ho=\frac{3150}{2250}=1.4$ g/mL.

Answer:

1.4 g/mL