QUESTION IMAGE
Question
child weighs 5100 g.
how many milliliters per hour are needed to deliver the maintenance fluid.
number
check
Step1: Convert grams to kilograms
Since \(1\ kg = 1000\ g\), then \(5100\ g=\frac{5100}{1000}=5.1\ kg\)
Step2: Calculate maintenance fluid
For children, the formula for maintenance fluid is:
- First \(10\ kg\): \(100\ mL/kg/day\)
- Second \(10\ kg\): \(50\ mL/kg/day\)
- Remaining \(kg\): \(20\ mL/kg/day\)
For a \(5.1\ kg\) child, using the formula \(100\ mL/kg/day\) (since \(5.1\ kg<10\ kg\))
The total fluid per day \(=100\times5.1 = 510\ mL/day\)
Step3: Calculate fluid per hour
Since there are \(24\) hours in a day, then fluid per hour \(=\frac{510}{24}=21.25\approx21\ mL/hour\)
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
\(21\)