QUESTION IMAGE
Question
a child is receiving 500 mg of an antibiotic ivpb every 8 hours. the child weighs 26 kg.
how many mg\kg\day is the child receiving? round answer to the tenths.
answer:
check
Step1: Calculate the number of doses per day
Since the antibiotic is given every 8 hours, and there are 24 hours in a day. The number of doses per day \(n=\frac{24}{8}=3\) doses.
Step2: Calculate the total amount of antibiotic per day
The amount per dose is 500 mg. So the total amount per day \(A = 500\times3=1500\) mg.
Step3: Calculate the amount per kg per day
The child weighs 26 kg. The amount per kg per day \(x=\frac{1500}{26}\approx57.7\) mg/kg/day.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
57.7