Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

a car traveled at an average speed of 65 mph for 10 hours. how far did …

Question

a car traveled at an average speed of 65 mph for 10 hours. how far did it travel?
10 miles
65 miles
650 miles
6,500 miles

Explanation:

Step1: Recall distance - speed - time formula

The formula for distance $d$ is $d = s\times t$, where $s$ is speed and $t$ is time.

Step2: Substitute given values

Given $s = 65$ mph and $t=10$ hours. So $d=65\times10$.

Step3: Calculate the result

$65\times10 = 650$ miles.

Answer:

C. 650 miles