QUESTION IMAGE
Question
a brass button has a mass of 9.54 grams and a volume of 1.06 cubic centimeters. calculate its density. write your answer to the hundredths place. grams per cubic centimeter
Step1: Recall density formula
The formula for density $
ho$ is $
ho=\frac{m}{V}$, where $m$ is mass and $V$ is volume.
Step2: Substitute given values
Given $m = 9.54$ grams and $V=1.06$ cubic - centimeters. So, $
ho=\frac{9.54}{1.06}$.
Step3: Calculate the density
$\frac{9.54}{1.06}=9.00$ grams per cubic centimeter.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
9.00 grams per cubic centimeter