QUESTION IMAGE
Question
a bowling ball has a mass of 5 kg. what happens to its momentum when its speed increases from 1 m/s to 2 m/s? the initial momentum is 5 kg·m/s, and the final momentum is 20 kg·m/s. the initial momentum is 5 kg·m/s, and the final momentum is 7 kg·m/s. the initial momentum is 5 kg·m/s, and the final momentum is 10 kg·m/s. the initial momentum is 5 kg·m/s, and the final momentum is 3 kg·m/s.
Step1: Calculate initial momentum
Momentum formula \(p = mv\). Given \(m = 5\space kg\), \(v_{initial}=1\space m/s\).
\(p_{initial}=5\times1 = 5\space kg\cdot m/s\)
Step2: Calculate final momentum
Given \(m = 5\space kg\), \(v_{final}=2\space m/s\).
\(p_{final}=5\times2=10\space kg\cdot m/s\)
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
The initial momentum is \(5\space kg\cdot m/s\), and the final momentum is \(10\space kg\cdot m/s\) (the third option).