QUESTION IMAGE
Question
a bikes velocity changes from 0 m/s to 55 m/s in 5 seconds. what is the average acceleration of the bike?
40 m/s2
0.09 m/s2
11 m/s2
275 m/s2
Step1: Recall the formula for acceleration
The formula for acceleration \(a=\frac{v_{f}-v_{i}}{\Delta t}\), where \(v_{f}\) is the final velocity, \(v_{i}\) is the initial velocity, and \(\Delta t\) is the time interval.
Step2: Substitute the given values
Given \(v_{i} = 0\space m/s\), \(v_{f}=55\space m/s\), and \(\Delta t = 5\space s\). Substitute into the formula: \(a=\frac{55 - 0}{5}\).
Step3: Calculate the value
\(a=\frac{55}{5}=11\space m/s^{2}\)
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
11 m/s2