Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

a barracuda started swimming at a constant velocity of 4.0 meters per s…

Question

a barracuda started swimming at a constant velocity of 4.0 meters per second toward a coral reef exactly 15 seconds after the sun rose. at this velocity, how long did it take the barracuda to travel 22 meters toward the reef?
write your answer to the tenths place.

seconds

Explanation:

Step1: Use the formula \(t=\frac{d}{v}\)

Here, \(d = 22\) meters (distance) and \(v=4.0\) meters per second (velocity). The formula for time \(t\) when velocity \(v\) and distance \(d\) are known is \(t=\frac{d}{v}\).

Step2: Substitute the values

Substitute \(d = 22\) and \(v = 4.0\) into the formula: \(t=\frac{22}{4.0}\).

Step3: Calculate the value

\(t=\frac{22}{4.0}=5.5\)

Answer:

\(5.5\)