Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

4. an average net force of 15.0 n acts north on a person for 7.20 x10-1…

Question

  1. an average net force of 15.0 n acts north on a person for 7.20 x10-1 s. what is the change in momentum of the object? 5. a 5.00 kg toy car accelerates uniformly from rest to a velocity of 15.0 m/s east. what is the change in momentum to the object?

Explanation:

Step1: Recall the impulse - momentum theorem

The impulse - momentum theorem states that \(J=\Delta p\), and \(J = F_{avg}\Delta t\).

Step2: Substitute the given values

Given \(F_{avg}=15.0\space N\) and \(\Delta t = 7.20\times10^{-1}\space s\).

$$ LATEXBLOCK0 $$

Step1: Recall the formula for momentum

The formula for momentum is \(p = mv\). The initial velocity \(v_{i}=0\space m/s\) (starts from rest), so the initial momentum \(p_{i}=mv_{i}=0\). The final momentum \(p_{f}=mv_{f}\).

Step2: Calculate the change in momentum

The change in momentum \(\Delta p=p_{f}-p_{i}\). Since \(p_{i} = 0\), \(\Delta p=mv_{f}\). Given \(m = 5.00\space kg\) and \(v_{f}=15.0\space m/s\)

$$ LATEXBLOCK0 $$

Answer:

The change in momentum of the object is \(10.8\space kg\cdot m/s\) north.