QUESTION IMAGE
Question
- the acceleration of a 20 kg - object decreases from 8.0 m/s2 to 3.0 m/s2. what is the change of the net force on the object? (hint: 2 step problem) clear all -220 n 100 n 160 n -100 n
Step1: Recall Newton's second - law
Newton's second - law is $F = ma$, where $F$ is the net force, $m$ is the mass, and $a$ is the acceleration.
Step2: Calculate the initial and final net forces
The mass of the object $m = 20$ kg. The initial acceleration $a_1=8.0$ m/s², so the initial net force $F_1=ma_1 = 20\times8.0=160$ N. The final acceleration $a_2 = 3.0$ m/s², so the final net force $F_2=ma_2=20\times3.0 = 60$ N.
Step3: Calculate the change in net force
The change in net force $\Delta F=F_2 - F_1=60 - 160=- 100$ N.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
-100 N