QUESTION IMAGE
Question
- a cart rolling down an incline for 5.0 seconds has an acceleration of 4.0 m/s². if the cart has an initial speed of 2.0 m/s, what is its final speed?
vf = at + vi
Step1: Identify the formula
The formula for final velocity \(v_f = at + v_i\), where \(a\) is acceleration, \(t\) is time, and \(v_i\) is initial velocity.
Step2: Substitute the values
Given \(a = 4.0\space m/s^2\), \(t = 5.0\space s\), and \(v_i=2.0\space m/s\).
Substitute into the formula: \(v_f=(4.0\times5.0)+ 2.0\).
Step3: Calculate
First, calculate \(4.0\times5.0 = 20\). Then \(20 + 2.0=22\).
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
\(22\space m/s\)