Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

14. you roll a tennis ball 18 m and it takes 6 s to cover the distance.…

Question

  1. you roll a tennis ball 18 m and it takes 6 s to cover the distance. what is the average speed? ______________

Explanation:

Step1: Recall speed formula

The formula for average speed $v$ is $v=\frac{d}{t}$, where $d$ is distance and $t$ is time.

Step2: Substitute values

Given $d = 18$ m and $t=6$ s. Substitute into the formula: $v=\frac{18}{6}$.

Step3: Calculate result

$v = 3$ m/s.

Answer:

3 m/s