Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

11. ethan went to a basketball game and ordered one popcorn for $3.00 a…

Question

  1. ethan went to a basketball game and ordered one popcorn for $3.00 and two drinks. he spent $6.95. write an equation to find the cost of one drink.

Explanation:

Step1: Define the variable

Let \( d \) be the cost of one drink.

Step2: Analyze the total cost

The cost of popcorn is \( \$3.00 \), and the cost of two drinks is \( 2d \). The total amount spent is \( \$6.95 \). So the equation is the sum of the cost of popcorn and the cost of two drinks equals the total amount spent.

Step3: Write the equation

\( 3 + 2d = 6.95 \)

Answer:

The equation is \( 3 + 2d = 6.95 \) (where \( d \) is the cost of one drink)