QUESTION IMAGE
Question
a car is listed to have a weight of 1.5 tons. what is the mass of the car in kilograms? round your answer to two significant figures. do not include units in your answer.
density questions
what is the density of a rock that has a mass of 23.5 grams and a volume of 7.1 ml? do not include units in your answer. round to 1 decimal place.
Step1: Convert tons to kilograms
1 ton = 1000 kg, so for a 1.5 - ton car, the mass $m$ in kg is $m = 1.5\times1000=1500$ kg. Rounding to two significant - figures gives 1500 $\approx$ 1500.
Step2: Calculate the density of the rock
The density formula is $
ho=\frac{m}{V}$, where $m = 23.5$ g and $V = 7.1$ mL. Then $
ho=\frac{23.5}{7.1}\approx3.3$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
1500
3.3